Hakkımızda

HAKKIMIZDA 2017-09-12T08:20:53+00:00

Biz Kimiz?

design2 HAKKIMIZDATakadhimi Hint Dans Topluluğu 2001 yılından itibaren Turkiye’de sayısız gösteriye imza atmış; Hint klasik dansları, Bollywood ile birlikte Bhangra, Rajasthani, Gharba gibi bir cok Hint dansı dalında eğitim saglamaktadir.

Büyük dansçılar sadece tekniği bildikleri için değil, tutkuları yüzünden büyüktür.

 – MARTHA GRAHAM

Değerlerimiz

design2 HAKKIMIZDA

Tahmini 3000 yıllık tarihi olan Hint Danslarının her hareketi kalbin derinlerinden gelen bir duyguyu ifade etmektedir. Kalp, zihin, his dansla birleştiği zaman ‘Rasa’ ya ulaşmak mümkündür.

Rasa – Insanın mutluluk duygusunun ulaşabileceği en saf en uç seviyedir.

SANAT

SANAT

Sanatı, sahneyi ‘herşeyin’ önünde tutan bir bakış açısına sahip olmak ve her sahneyi son sahneymiş gibi sergilemek.

ÖĞRENMEK ÖĞRETMEK

ÖĞRENMEK ÖĞRETMEK

Derya deniz olan Hint Dansları’ndan bildiklerimizi öğretmek ve sürekli olarak öğrenmek.

TEVAZU

TEVAZU

“Başak büyüdükçe boynunu büker” atasözünden hareketle, insan için zor olan bu özellik düsturumuzdur

KÜLTÜR

KÜLTÜR

En eski uygarlıklardan olan Hint kültürünü ve danslarını doğru ve etkin bir şekilde tanıtmak.

SAYGI

SAYGI

Özümüze, sanata, üstadlara saygı duymak ve emeğimize değer veren herkese saygıyla davranmak.

SOSYAL SORUMLULUK

Sosyal Sorumluluk

Sanat ihtiyacı olan sosyal alanları araştırıp, destek sağlamak, hayatın zorluklarına karşı cesaretlendirmek.

Hikayemiz

design2 HAKKIMIZDA

Başlangıç

2001 yılında Türkiye’deki Hindistan Büyükelçiliği’nde çalışmaya gelen Prof. Kidambi’nin ailesi ve büyükelçilik bir Hint-Türk kültür gecesi etkinliği yapmaya karar verirler. Rajesh Rapaka, Meenu Rapaka ve Prof. Kidambi dans koregrafileri hazırlayıp kostüm tasarlarken, Manoj Rapaka da ses, müzik, ışık ve diğer teknik işleri üstlenir… veee Takadhimi’nin ilk sesleri duyulmaya başlar.

Gelişme

Ankara Üniversitesi’nin Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin her yıl tekrarlanan ve gelenek haline gelen ‘Hint – Türk Kültür Gecesi’ 2003 yılında büyük ilgi görür. Bir çok televizyon kanalında ana haberde yer alır. Rapaka ailesi tüm bunları ücret beklentisi olmadan ve herhangi bir ücret almadan gerçekleştirir. Dans studyosu Prof. Kidambi’nin evi olur, kostümleri 8 sene boyunca kendisi sağlar, hatta bazen dikişlerini bile kendisi yapar. Prof. Kidambi Hindistan’a geri döndüğünde ise dans çalışmalari kısa bir süreliğine bile olsa Ankarada’ki açık hava parklarda devam eder. Daha sonra ‘Rituel Sanat Merkezi’ Takadhimi’ye ücretsiz olarak kapılarını açarak destek olur. Beraber Hint-Latin Kültür Geceleri gibi sayisiz sahneler gerçekleştirirler.Daha sonra Takadhimi, festivaller, üniversite şenlikleri, sosyal organizasyonlar ve bir çok televizyon programlarında yer alır. TV8, Show TV, Kanal D, TRT, ATV ve Kanal B  ile birlikte, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi şenlikleri de Hint dansının coşkulu figürleriyle tanışır.

Yeni Jenerasyon

2011 yılında Ankara’dan İstanbul’a taşınan grup; TV8’in 3 Adam programinda, Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), Kültür Üniversitesi, Cem Karaca Kültür Merkezi, İzmir Fuarı ile Hindistan Dostlar Derneği’nin her yıl kutladığı Hindistan’ın en büyük bayramları olan Diwali ve Holi kutlamalarında yer almıştır.

Bunların dışında Takadhimi çeşitli organizasyon şirketlerinin düzenlediği özel davetlerde halen sahne almaktadır ve her yıl sonu öğrencilerine özel gösteri düzenleyerek,onların öğrendiklerini sahnelemesini sağlamaktadır.

our_story1 HAKKIMIZDA
Takadhimi_logo6_web HAKKIMIZDA

Bizim Destekçilerimiz

design2 HAKKIMIZDA

foia_dest HAKKIMIZDA
embassy HAKKIMIZDA
Consulate HAKKIMIZDA
mehmet-dest HAKKIMIZDA

Sizin Organizasyonlarınızda Takadhimi

NE ONCE NE SONRA DEDIRTEREK COŞKUYU, AŞKI, TUTKUYU CANLANDIRSIN İSTİYORSANIZ…
Bize Ulasin